Dünya Sıralamasında İlk 1000’deki Üniversitelere Direkt Denklik2019-07-26T15:17:00+03:00

Dünya Sıralamasındaki İlk 1000 Üniversiteye Direkt Denklik !

Yüksek Öğretim Kurumu’nun 2016 yılında yayınladığı denklik prosedürüne göre,eğitime başladığı yıl;

1- QS World University Ranking,

2- Times Higher education (THE) World University Ranking,

3- CWTS Lieden Ranking,

4- Akademic Ranking of World Universities (Shangai)

5- University Ranking by Academic Performance (URAP)

Sıralamalarının herhangi birinde ilk 1000 sıralamasında bulunan okullardan mezun diplomaları seviye tespit sistemine tabii tutulmadan denklik işlemlerinin yapılmasına karar vermiştir.Buna göre Ukrayna’dan aşağıdaki üniversitelerden mezun kişiler YÖK tarafından direkt olarak denklik alacaktır..

Bu listeye hitaben,Ukrayna’da dünya sıralamalarında ilk 1000 listesinde 6 adet üniversite bulunmaktadır.

Bu listedeki okullardan herhangi birinden mezun olmanız durumunda,diplomanız YÖK tarafından seviye tespit sistemine tabii tutulmadan direkt olarak denklik işlemleriniz yapılacaktır.

YÜKSEK LİSANS / DOKTORA

Türkiye’de hali hazırda lisans diploması olanlar Ukrayna’da yüksek lisans veya doktora yapabilirler.Ukrayna’da yüksek lisans  1,5 veya 2 yıl kadar sürmektedir. Doktora ise 4 yıldır. Doktora süresini kısaltmak sizin yapacağınız ekstra çalışmalarla mümkündür. Doktora için herhangi bir yabancı dil puanı şartı olmamakla beraber Türk öğrenciler için Ukraynaca, Rusça veya İngilizce dillerinden birisini doktora süresince yeterli düzeyde öğrenmek ve yapılacak olan doktora sınavında başarıyla bu dili vermek gerekmemektedir.Birleşik doktora yoktur. Ukrayna’da doktora yapabilmek için yüksek lisans bitirme şartı aranmaktadır. Lisansüstü derslerde devam şartı olmamakla beraber Türkiye’de diploma denkliğinizi almak için YÖK bunu size şart koşacaktır. Denklik müracaatınız sırasında eğitim süresince yurtdışında kaldığınızı ispat etmenizi isteyebilirler. Ukrayna’dan alınan diplomalar Türkiye tarafından tanımakla beraber eğitiminizi ve çalışmalarınızı ispat etmeniz gerekecektir. Yüksek lisans denklikleri YÖK tarafından doktora denklikleri ise Üniversitelerarası Kurul tarafından verilmektedir.

Dünya Sıralamasında İlk 1000 Üniversitesine Denklik İmkanı

Ukrayna üniversiteleri için 2019-2020 kayıt ve davetiye dönemi devam etmektedir.