Lviv Şehri Hakkında

Lviv şehrinin çok ilginç bir özelliğinden bahsederek söze başlayalım. Dünyanın en fazla kadın nüfusuna sahip olduğu söylenen şehri, Lviv şehri olarak biliniyor. Bazılarına göre şehir efsanesi olarak kabul edilse bile, şehrin mekanlarını dolaştığımızda dikkati çekecek kadar yüksek bir kadın sayısı gözümüze çarpmıyor değil. Adı Lviv olarak bilinen şehir, İngilizcedeki “lion”, yani “aslan” kelimesinin eş anlamlısı olan bir isme sahip. Ukrayna dilinde bu şehrin adı Lvov olarak söyleniyor. Ukrayna’nın ikinci büyük şehri olan Lviv, içerisinde birçok tarihi eseri, geçmişten günümüze uzanan sokakları barındırıyor. Tarih severleri kendisine çeken bu özel şehirde siz de kendinizi büyüleyici bir tarihi atmosferin içinde gezerken bulabileceksiniz.
Her yıl ülkemizden binlerce öğrenci üniversite & yüksek lisans eğitimi için Ukrayna’nın Lviv şehrini tercih etmektedir.Sınavsız ve puansız,sadece lise diplomanızla istediğiniz bölümü okuyor olabilmeniz Ukrayna’yı bu konuda popüler haline getirmektedir.

1 . Konuşulan Dil ve Nüfus

Ukrayna’nın bu tarihi şehrinde nüfus günümüzde 850 binin üzerine çıkmış durumda. Nüfus oranında başı çeken Ukrayna’nın kendi halkı oluşturuyor, kalan küçük bir dilimi ise Rus halkı ve Polonya halkı meydana getiriyor. Çok kalabalık bir nüfusa sahip olmamasıyla birlikte, farklı ülkelerden gelen ziyaretçileri her yıl ağırlayan bir şehir. Hem gece hayatı, hem de pahalı bir şehir olmaması avantajlı bir konumda olmasında önemli etkenlerden. Bir de gece hayatının renkliliğini göz önüne alırsak, Lviv farklı türden turistik özellikleri bünyesinde barındırıyor. Resmi dil olaraksa Ukraynaca kullanılıyor.

2 . Para Birimi

Sizi bekleyen büyüleyici bir tarihi dokunun, savaş sonrasından günümüze kalmış eserlerin ve eğlence mekanlarının yanında Lviv’de birbirinden renkli alışveriş mekanlarını bir arada bulabilecek, satın aldığınız hediyelikler için ayrı bir çanta ile dönmek zorunda kacaksınız. Burada geçerli olan para biriminin Grivna olduğunu belirtilelim. Şehir içinde döviz bozduracağınız döviz bürolarını rahatlıkla bulabileceksiniz. Bu şehirde para birimimizin Grivna para birimi karşısında değerli olması ucuzluk fırsatlarını yakalamak bakımından çok önemli.

3 . Hava Durumu

Şehir Ukrayna’nın batısında yer almaktadır. Malumunuz Ukrayna soğuk iklimiyle dikkat çeker. Ukrayna’nın ikinci büyük şehrinde de soğuk iklim şartları göz önüne alınsa da kışın ayrı bir tadı, yazın ayrı bir tadı olduğunu söyleyebiliriz. Karış karış gezenler için Nisan ve Ekim ayları ideal bir seçim olabilir. Aralık ve Ocak aylarında soğuklar kendini iyiden iyiye hissettirir ancak çok güzel bir kış manzarası ile ziyaret edenleri kendine hayran bırakacak bir şehirdir Lviv. Yaz aylarının tadı ise Temmuz aylarında çıkarılır.

4 . Yönetim Biçimi

Ukrayna ülkesi 1991 yılında bağımsızlığını ilan eder ve o günden beri Cumhuriyet yönetimi ile yönetilir. Halk kendi başkanlarını seçmek için 5 yılda bir oy kullanmaktadır. Başkenti ise Kiev şehridir.

5. VySokyi Zamok

Lviv şehrine gelmişken, şehre şöyle bir yukardan bakalım, görmediğimiz bir yanı kalmasın, diyorsanız size bu kaleye çıkmanızı tavsiye ediyoruz. Şehrin bu cazibeli noktası aynı zamanda en yüksek noktası. Buradan şehir ayaklarınızın altında olacak. Tabi yukarıya ulaşmak için iki yüz civarında bir basamak çıkmanız gerekiyor.

6.Ulaşım

Bu sevimli Ukrayna şehrinin o renkli gece hayatına ve tarihi sokaklarına bir an önce kavuşmak için Türkiye’den direk olarak veya Kiev’den aktarmalı olarak uçuş gerçekleştirebilirsiniz. Büyük bir şehir olmadığı için genel olarak gidilecek yerlere yürüyerek, geze geze gitme şansına sahipsiniz. Şehrin güzel yanı ise, kendinizi geçmişte yolculuk yapıyormuş gibi hissedeceğiniz eski tip ulaşım araçlarına sahip olması. Özellikle ünlü tramvayına binmenizi tavsiye ediyoruz.