Şehirler Sumy

Sumy Şehir Tanıtımı

Yazan sanegitim

Ukrayna demografik yapısı içinde 269.000 nüfusu ile önemli bir yere sahip olan Sumi, ülkenin kuzey doğu bölümünde yer alıyor. Sumy Oblast bölgesinde yer alan Sumi, 145 km2 alana sahiptir. 1652 yılında kurulan şehir, Dinyeper Nehri’nin sol kolu olan Psel nehri yanında yer alıyor. 1905 Devrimi sonrası Sumi Cumhuriyeti olarak bağımsız olan şehir, köy birliği şeklinde yapıya sahipti.

Her yıl ülkemizden binlerce öğrenci üniversite & yüksek lisans eğitimi için
Ukrayna’nın Sumy şehrini tercih etmektedir.
Sınavsız ve puansız,sadece lise diplomanızla istediğiniz bölümü okuyor
olabilmeniz Ukrayna’yı bu konuda popüler hale getirmektedir.
Ek olarak Sumy Devlet Üniversitesi,
dünya sıralamalarında ilk 1000 içerisinde bulunmaktadır.
YÖK’ün yayınladığı 2016 yasasına göre,dünya sıralamalarında
ilk 1000 listesinde olan üniversitelerden mezun
Türk vatandaşlarını herhangi bir seviye tespit sistemine tabii tutmadan,
direkt olarak denklik işlemlerinin yapılmasına karar vermiştir.

SUMİ’DE GÖRÜLECEK YERLER

Şehir merkezinde yer alan Saviour’s Transfiguration katedrali şehrin simgesi olarak dikkat çekerken şehrin en eski yapısı olan ve 1702’de inşa edilen Resurrection Church’ın günümüzde de restorasyon devam etmektedir. Bu alanlar gezi rehberinde gezginler için özel birer nokta olarak önem taşırken müzeler de önemli gezi noktalarıdır. Sumy Bölgesel Sanat Müzesi önemli bir kültürel merkezken Çehov Müzesi de Çehov sokakta yer alıyor.

 

SUMİ’DE İKLİM

Harkov ile benzer bir iklime sahip olan Sumi soğuk ve karlı kış mevsimi hakim olurken yazları ise 30 dereceyi aşan sıcaklıklara sahip olmaktadır. Yağış olarak da dengeli bir profile sahip olan Sumi, kış aylarında 250 mm yağış alırken yaz aylarında ise 200 mm civarı yağış almaktadır.

 

 

SUMİ’NİN NÜFUS YAPISI

% 20 Rus nüfus olan Sumi’de %1 oranda diğer uluslar yer alırken %79 oranda Ukraynalı halk bulunmaktadır. Şehrin büyük kısmı Hıristiyan halktan oluşmaktadır. Hıristiyan nüfus yapısında Katolik, Protestan ve Otadoks mezheplerinden kesim varken azınlık olarak da Yahudi halk vardır.

Yazar Hakkında

sanegitim

ŞAN Education Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Istanbul - Kahramanmaraş - Mardin - Şırnak

+90 212 909 17 34

Yorum Bırakın