Sumy Şehri Hakkında

145 km2 lik bir alana kurulu olan Sumi şehri 2015 yılındaki sayıma göre 330.000 nüfusa sahiptir. Bölgesine ismini veren ve bölgenin idari merkezi olarak kullanılan şehir konumundan ötürü Ukrayna yerlileri dışında ticaret yaptığı için Ruslara da ev sahipliği yapmaktadır.

Şehirde resmi dil Ukraynanın resmi dili olan Ukraynaca olmasına rağmen Ruslarla komşu oldukları için Rusça konuşulmaktadır. Nüfus yoğunluğunu hristiyanların oluşturduğu şehirde yahudi azınlığı ve müslümanlar da yaşamaktadır. Yaz ayları şehirdeki nehir ve göllerden ötürü nemli ve sıcak, kış aylarında ise hava sıcaklığı -35 lere kadar düşebilir.

Ticaret merkezi olarak anlandırılmasındaki sebep Rusya ile komşuluğu olsa da Sumy Oblastındaki şeker, metal işletme, deri ve tekstil, kimyasal, gıda ve makine fabrikaları da başlıca sebeplerindendir. Alan olarak küçük ve eski bir şehir olsa da şehire çalışmak, ticaret yapmak, lise ve üniversite eğitimini tamamlamak için gelen yerli ve yabancı turistleri barındırdığından diğer Ukrayna şehirlerine göre daha zengin ve modern bir şehirdir. Sumy şehrindeki üniversiter yazımızdan üniversiteler hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Şehirde 1’i özel 2’si devlet olmak üzere 3 üniversite vardır. Kendi bölgesindeki diğer şehirlerde üniversite ve yüksek okullar olmadığı için bölgedeki tüm öğrenciler bu şehirde okumak zorundadırlar. Haliyle şehirde genç nesil öğrencilerden oluştuğu için Sumy şehrine Ukraynanın öğrenci şehri diyebiliriz. Şehirde bulunan Sumy State University (Sumy Devlet Üniversitesi), Sumy National Agrarian University, ve Sumy Pedagogical University hakkında detaylı bilgilere Ukrayna Üniversiteleri kategorimizden ulaşabilirsiniz.