UKRAYNA ÜNİVERSİTELERİNDE OKUMAK İÇİN SINAVA GİRMEK GEREKİR Mİ?

Ukrayna da eğitim almak için bazı istisnai bölümler haricinde sınav puanı olmadan eğitime başlayabilirsiniz. Türkiye’deki lise mezuniyetinizin ardından, üniversite sınav puanına gerek kalmadan sadece diplomanız ile kayıt yaptırabilirsiniz. Tıp gibi bölümlerde eğitim süresi altı yıldır. Bu bölümlerin taşıdığı öneme istinaden bazı yeterlilik sınavlarına tabi tutulmanız gerekebilir.

UKRAYNA ÜNİVERSİTELERİNDE HAZIRLIK VAR MI?

Her bölümde olmasa da bazı bölümlerde hazırlık şartı aranmaktadır. Şan Eğitim yardımıyla bu bölümler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ukrayna Üniversiteleri eğitim alacak kişinin istemesi durumunda dil hazırlığı fırsatını da sunmaktadır. Eğitim alırken dil engelinin aşılabilmesi için bir yıl boyunca hazırlık eğitimi alarak akıcı ve destekleyici dil bilgisine sahip olabilirsiniz.

UKRAYNA ÜNİVERSİTELERİNDE BURS İMKANI VAR MI?

Okuyacağınız üniversiteye göre değişiklik gösterse de belirlenen bazı muafiyet sınavlarının başarılı bir şekilde geçilmesi durumunda burs ile okuma fırsatı da sunulabilir. Üstün başarı gösteren ve üniversitenin adını zirveye taşıyacak şekilde faaliyetlerde bulunan öğrencilere maddi anlamda farklı destekler sunulabilir.

UKRAYNA ÜNİVERSİTELERİ SOSYAL AÇIDAN NASIL?

Ukrayna konumu itibariyle Doğu Avrupa’da bulunan bir ülkedir. Sosyal anlamda Ukrayna Üniversiteleri öğrencilerine ülkenin şartları doğrultusunda geniş bir yelpaze sunmaktadır. Çeşitli aktiviteler ve öğrencilerin kendilerini geliştirmeleri adına farklı spor dallarında etkinlikler bulunmaktadır. Üniversite tercihinizi netleştirmeden önce Şan Eğitim ile irtibata geçerek aklınızdaki tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

UKRAYNA ÜNİVERSİTELERİNDE EĞİTİM SÜRESİ KAÇ YIL?

Ukrayna’da, Türkiye’de olduğu gibi lisans bölümlerinin eğitim süresi dört yıldır. İstisna olan bölümler ise tıp fakülteleri ve eczacılık fakülteleridir. Tıp fakültesinden mezun olabilmek için altı yıl eğitim almak gereklidir; eczacılık fakültesinden mezun olabilmek için de beş yıllık eğitime tabi olmak gerekir. Lisansüstü eğitim alacak kişiler de uzmanlaşacakları alana göre devam edebilirler. Ayrıca dil açısından yeteri kadar bilgisi olmayan kişilerin hazırlık eğitimi almaları bu süreleri uzatabilir. Rusça ve İngilizce olmak üzere iki dilde hazırlık seçeneği mevcuttur. Bununla birlikte Ukrayna denklik açısından Türkiye ve Birleşmiş Milletler’e üye olan ülkeler ile uyumludur. Eğitimin tamamlanmasının ardından birçok ülkede diploma geçerlidir.