Ukrayna üniversiteleri başta ülkemiz YÖK tarafından olmak üzere,Avrupa Birliği,ABD,Kanada ve Arap ülkelerinde denk olarak görülmektedir.

Doğu Avrupa’nın en güzide okullarında sınavsız ve puansız eğitim imkanı sizlerle…

Coğrafi yakınlığı, başarılı eğitimi, deneyimli akademik kadroları, ekonomik olarak uygunluğu ve yabancı bir dilde eğitim alacak olması birçok Türk öğrencinin Ukrayna’yı tercih etmesinde büyük rol oynamaktadır. 

1 yıl hazırlık eğitimi Rusça veya İngilizce olarak alındıktan sonra,öğrenciler lisans hayatına başlayabilirler.Bölüm süreleri Türkiye ile aynıdır.Hazırlıktan mezun olan her öğrenci istediği bölümü tercih edebilir.

Sırayla öğrenci şehirleri : Kiev – Odessa – Harkov – Sumy’dir.

Firmamız Ukrayna’nın tüm üniversitelerine ve şehirlerine kayıt yapmaktadır.Tek yapmanız gereken bize gerekli evrakları göndermek…

YÜKSEK LİSANS / DOKTORA

Türkiye’de hali hazırda lisans diploması olanlar Ukrayna’da yüksek lisans veya doktora yapabilirler.Ukrayna’da yüksek lisans  1,5 veya 2 yıl kadar sürmektedir. Doktora ise 4 yıldır. Doktora süresini kısaltmak sizin yapacağınız ekstra çalışmalarla mümkündür. Doktora için her hangibir yabancı dil puanı şartı olmamakla beraber Türk öğrenciler için Ukraynaca, Rusça veya İngilizce dillerinden birisini doktora süresince yeterli düzeyde öğrenmek ve yapılacak olan doktora sınavında başarıyla bu dili vermek gerekmemektedir. Birleşik doktora yoktur. Ukrayna’da doktora yapabilmek için yüksek lisans bitirme şartı aranmaktadır. Lisansüstü derslerde devam şartı olmamakla beraber Türkiye’de diploma denkliğinizi almak için YÖK bunu size şart koşacaktır. Denklik müracaatınız sırasında eğitim süresince yurtdışında kaldığınızı ispat etmenizi isteyebilirler. Ukrayna’dan alınan diplomalar Türkiye tarafından tanımakla beraber eğitiminizi ve çalışmalarınızı ispat etmeniz gerekecektir. Yüksek lisans denklikleri YÖK tarafından doktora denklikleri ise Üniversitelerarası Kurul tarafından verilmektedir.

YÖK Denkliği

Yüksek Öğretim Kurumu’nun 2016 yılında yayınladığı denklik prosedürüne göre,eğitime başladığı yıl

1- QS World University Ranking,

2- Times Higher education (THE) World University Ranking,

3- CWTS Lieden Ranking,

4- Akademic Ranking of World Universities (Shangai)

5- University Ranking by Academic Performance (URAP)

Sıralamalarının herhangi birinde ilk 1000 sıralamasında bulunan okullardan mezun diplomaları seviye tespit sistemine tabii tutulmadan denklik işlemlerinin yapılmasına karar vermiştir.Buna göre Ukrayna’dan aşağıdaki üniversitelerden mezun kişiler YÖK tarafından direkt olarak denklik alacaktır..

 

 

 

 

 

 

İlgili Linkler

http://www.yok.gov.tr/web/denklikbirimi/yurtdisi-yuksekogretim-diploma-tanima-ve-denklik-yonetmeligi-yayimlandi

http://www.uak.gov.tr/?q=node/27