Project Description

Odessa Politeknik Üniversitesi

Odessa Politeknik Üniversitesi 18 eylül 1918 tarihinde kurulmuştur. Ukrayna’nın güney kısmında plajlarıyla ünlü sıcak bir iklime sahip olan Odessa şehrinde bulunmaktadır.Gelecekteki bilimsel personelin ve mühendislerin yetişmesini sağlayan Odessa politeknik üniversitesi köklü bir üniversitedir. Güney Ukrayna merkezli olan üniversite devlet üniversitesidir.

Köklü bir üniversite olan Odessa politeknik üniversitesi, taban puan ya da bölüm zorunluluğu olmamaktadır. Bu da her öğrenciye açık eğitimler sunduğunu gösteriyor. Ukrayna’da eğitim almak farklı ülkelere nazaran çok daha ekonomik olmaktadır. Bu da öğrencilerin bu okulu tercih etme sebepleri arasında yer alıyor. Odessa şehir olarak elverişli bir coğrafyadadır. En eski teknik eğitim kurumları arasında yer alan Odessa politeknik üniversitesi, küresel bilim ve teknolojinin gelişmesine çok önemli katkılar sağlamaktadır.

Odessa politeknik üniversitesi Unesco, Uluslararası eğitim programları, Avrupa Yüksek Öğrenim Merkezi ile işbirliği yapan üniversite, COPERNICUS ve TEMPUS’ta araştırma ve eğitim programları ile yer alıyor. Bunların yanı sıra ABD’de, Asya ve Avrupa’da 28 yüksekokul ve üniversite ile de iş birliği anlaşmaları bulunmaktadır. Genel olarak Rusça ve Ukraynaca eğitim dili ile dersler verilmektedir.

Odessa Politeknik Üniversitesi

• 1968 senesinde Odessa Politeknik Enstitüsü, uzmanlık eğitimi ve bilime katkılarından dolayı Ukrayna SSR Yüksek Kurulu Başkanlığının vermiş olduğu karar ile Onur Diplomasına layık görülmüştür.
• 1971’de, Odessa Politeknik Enstitüsü, SSCB Yüksek Sovyet Başkanlığının kararı ile ulusal ekonomi araştırmaları için bilimsel uzmanların eğitilmesi ve bilimsel araştırmanın geliştirilmesine ilişkin haklar için Diploma ve İşçi Bayrağı Emrini almıştır.
• 1977’de, Ukrayna SSR Bakanlar Kurulu ve Ukrayna Cumhuriyetçi Meslek Komiteleri Konseyi’nin Odessa Politeknik Üniversitesi ekibinin en iyi göstergelerine ulaşma kararı Cumhuriyet Yönetim Kurulu’na verildi.
• 1993’de Bakanlar Kurulu Kararı ile Odessa Politeknik Enstitüsü, ÜNİVERSİTE statüsünü almıştır.
• 1996’dan beri ONPU , Avrupa Üniversiteler Birliği,Dünya Üniversiteler Birliği ve Avrupa Uluslararası Eğitim Birliği üyesidir. • 1998’de Ukrayna Bakanlar Kurulunun kararlaştırmasıyla Onursal Diploma ödülünü kazanmıştır.
• Odessa Politeknik Üniversitesi her yıl KOERNIK,TEMPUS,TACIS,NATO, EURASIA, INTAS ve diğer programları uygulamaktadır. • 2000 yılında Odessa Politeknik Üniversitesi‘nde Alman Teknik Fakültesi kurulmuştur.
• 2006 yılında, ONPU , Alman firmalarında çalışmayı düşünen öğrenciler için Almanca testi (TestDaf) yapabilmek için bir lisans aldı.
• 2007 yılında ONPU , ISO-9001 kalite yönetim sistemi sertifikasını aldı.

Günümüzde ise Ukrayna Üniversitelerinden Odessa Politeknik Üniversitesi alternatif enerji konusunda birçok araştırma yapılmaktadır. ONPU bünyesinde yetişen öğrenciler arasında 1 Nobel ödülü, 15 Devlet Ödülü ödülü sahibi, 17 Onurlu Bilim Adamı mezun olmuştur.Endüstri 4.0 gelişmesi ve bilgi güvenliği sistemlerinin geliştirilmesi için endüstri mühendisleri yetiştirmektedir.