YURTDIŞINDA EĞİTİM

Eğer daha önce yurtdışında okuma deneyimi kazanmış birine ‘’yurtdışında okumak nasıldı?’’ diye sorarsanız, size bunun hayatını tamamen değiştiren bir deneyim olduğunu ve bugüne kadar yaptığı en iyi şeylerden biri olduğunu söyleyecektir. Yurtdışında eğitim görmenin birçok avantajı var; yabancı dil öğrenmek için en iyi yoldur. Bunun dışında gittiğiniz ülkenin turistik yerlerini gezme şansını da yakalarsınız ve size direkt olarak başka bir kültürü hatta birçok kültürü tanıma fırsatı sunar. En önemlisi yurtdışı eğitimi sizi olgunlaştırır ve özgüveninizi arttırır.

YURTDIŞINDA EĞİTİM FİYATLARI

Yurtdışında üniversite eğitimi, yıllardır ülkemizde öğrenciler tarafından talep edilen eğitim şekillerinden birisidir. Başvuru şartları, şekilleri ve maliyetleri ülkeden ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Bazı Avrupa ülkelerinde Yüksek Öğrenim Kurumu ve Avrupa Birliği geçerli diplomalar da alınabilecek üniversiteler 2.000€ gibi düşük bir rakamdan başlayarak 5-6.000€’yu bulurken, başka Avrupa ülkelerinde bu ücretler 10.000-15.000€ arasındadır. Ayrıca Amerika, İngiltere, Kanada, Avustralya gibi ülkelerin Üniversite maliyetleri genellikle çok yüksektir; öğrenciler eğitimlerine en az 20.000USD, yaşama ise yıllık 10-12.000USD gibi bir bütçe ayırmak zorunda kalıyorlar.

Basit bir hesapla bakılırsa Ukrayna, Polonya, Almanya, Estonya, Macaristan gibi ülkeler makul fiyatlı bir üniversite eğitimi avantajı sunuyor. Yine İsveç, Hollanda ve Danimarka gibi ülkeler de Türkiye’de bulunan vakıf üniversite ücretlerinden çok uzaklaşmadan hemen hemen aynı seviyede kalmaktadır.

YURTDIŞINDA ÜNİVERSİTE OKUMAK

Yurtdışında okumanın en büyük avantajlarından bir tanesi öğrenimini aldığınız yabancı dilin etkili ve kalıcı bir şekilde öğrenilebilmesidir. Bununla birlikte yurtdışında üniversite eğitimi alan öğrenciler başka dilleri de öğrenme fırsatı bulabilirler. Kendileri gibi farklı ülkelerden okumak için gelen öğrencilerle tanışma ve kaynaşma fırsatı buldukları için hem başka dilleri hem de başka kültürleri tanıma ve öğrenme şansı yakalarlar.

Öğrenciler üniversite eğitimi alırken birçok ülkede, Türkiye’de olduğu gibi 4 yıllık bir eğitim sürecine girmezler. Bunun yerine 3 yıllık bir süre zarfında üniversite eğitimlerini tamamlamış olurlar. Bu da diğer öğrencilere oranla 1 yıl daha erken iş hayatına atılmalarını sağlar.

Yurtdışında üniversite okumak öğrencilere uluslararası bir çevre edinerek bir dünya vatandaşı olma fırsatı sunar. Bunun dışında yurtdışı üniversite bölümleri bünyesinde yabancı dillerini geliştirerek yurtdışı kariyerinin kapılarını aralayabilme şansı ve üniversitelerin zengin akademik kültüründen yararlanabilme fırsatı verir.

YURTDIŞINDA OKUMA BURSLARI

Yurtdışında eğitim konusunda en çok merak edilen hususlardan bir tanesi de burs imkanlarıdır. Yurtdışında üniversitelerin gideceğiniz ülkenin belli kriterlere ve başarılara uyan öğrencilere verdiği birçok burs mevcuttur. Genel olarak bu yurtdışı eğitim bursları 3 gruba ayrılır: gideceğiniz ülkenin hükümetinin sunduğu burslar, devlete ait ve özel üniversitelerin öğrencilere verdiği burslar ve kurumlara ait yardımlardır. Bu yüzden gideceğiniz ülkeye karar verdikten sonra verilen burs imkanlarını ve kriterlerini detaylı bir şekilde araştırmalısınız.

ÜNİVERSİTE DENKLİĞİ NEDİR? HANGİ ÜNİVERSİTELERDEN GEÇİŞ YAPILABİLİR?

Denklik, yurtdışında tanınan bir yükseköğretim kurumundan alınan lisans, önlisans, yüksek lisans diplomalarının, Türkiye’deki yükseköğretim kurumları tarafından verilen lisans, önlisans ve yüksek lisans diplomalarına eşdeğer olduğunun tespit edilmesini ifade etmektedir. Yurtdışında bulunan üniversitelerin YÖK denkliğine sahip olup olmadıklarını öğrenebilmek ve bilgi alabilmek için direkt olarak YÖK’e resmi dilekçe vererek bilgi talebinde bulunulmalıdır.

Yurtdışında üniversite eğitimine başladıktan sonra Türkiye’ye yatay geçiş hakkınız da vardır. Fakat bunun için gerekli koşulları sağlamanız ve belli kurallara uymanız gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise hazırlık eğitiminde yatay geçiş yapılamamaktadır.

EN UYGUN ÜLKE

Yurtdışı eğitimi için öğrencilerin tercih ettiği birçok ülke vardır ve belli kriterlere göre değişiklik göstermektedir. Genellikle en çok dikkate alınan konu ekonomik bir eğitim hayatıdır. Bu konuda Ukrayna’yı ele alabiliriz. Ukrayna yurtdışı eğitiminde en çok tercih edilen ülkelerden bir tanesidir çünkü yıllık üniversite harç fiyatlarının dünya genelinde en ekonomik olduğu ülkedir. Yıllık 1200-3000 usd arasında değişmektedir. Ukrayna’da yaşam maliyetleri çok uygun olduğu için öğrencinin en az kaynakla rahat etmesini sağlamaktadır. Bir öğrenci ortalama olarak konaklama haricinde 200-300 usd arasında çok rahat bir geçim sağlayabilir.

UKRAYNA’DA ÜNİVERSİTE OKUMAK

Ukrayna’da eğitim özellikle son yıllarda öğrenciler arasında popülerliğini arttırmaktadır. Ukrayna üniversiteleri Avrupa Birliği üniversitelerince denk olarak kabul edilmektedir ve eğitim kaliteleri de kabul görmektedir. Üniversite fiyatlarının ve yaşam maliyetlerinin oldukça düşük olması da başlıca tercih sebeplerinden bir tanesidir.

Sadece lise diploması ile istediğiniz okulda, istediğiniz herhangi bir bölümü okuyabilirsiniz. Eğitim dili çok ağırlıklı olarak Rusça’dır. İngilizce olarak sadece Tıp ve Eczacılık bölümü mevcuttur. Öğrencilerin çoğu lisans eğitimine başlamadan önce Ukrayna’da 9 ay süren Rusça bir hazırlık programından geçerler.

Ukrayna devleti, yabancı öğrencilere birçok yerde bulunmayan fırsatlar sunuyor. Yabancı öğrenciler, Ukrayna vatandaşları ile eşit statüde görülüyor. Devlette ve özel sektörde istihdam edilirken herhangi bir ayrımcılığa uğramıyorlar. Ayrıca, Ukrayna’da güzel vakit geçirmek veya kültürel faaliyetlere katılmak lüks değil. Bu faaliyetlerin birçoğu ücretsiz olduğu gibi, herkese kültür etkinliklerine ve eğlenceye ulaşım olanağı sunuyor.